karimatka
Výběr vybavení

Karimatka Therm-a-Rest NeoAir XLite Women

Opět jsem se dostala k tématu vybavení. Pokud se hlásíte k hiker komunitě, této problematice se nevyhnete. Výběru toho ,,správného vybavení” přikládáme někdy až příliš velký význam. Jistě si někteří z vás pamatují doby, kdy se do přírody chodilo v tom, co už se nehodilo na nošení do města a slovo ultralight nikdo z nás neslyšel. Ale na druhou stranu, pokud jdete stovky kilometrů v divočině, budete neskonale vděční za věci lehké a takové, na které se můžete v drsných podmínkách spolehnout. Tentokrát se tedy trochu podrobněji rozepíši o karimatce Therm-a-Rest NeoAir XLite Women.

Nejsem sponzorována žádnou firmou či kýmkoliv jiným a tuto karimatku jsem si koupila za svoje vlastní peníze. Jedná se tedy pouze o můj názor.

Proč je karimatka tak důležitá?

Dříve jsem karimatce nevěnovala nikterak zvláštní pozornost. Vždy jsem hleděla pouze na teplotní parametry spacáku, které jsem považovala za jediné podstatné. Až postupem času a především s přibývajícími zkušenostmi důležitost karimatky rostla. K čemu je mi teplý spacák, když celou noc cítím, jak ke mně prostupuje chlad od země? Slehlé peří neizoluje. To byl další poznatek, který jen potvrdil domněnku, že bez dobré karimatky to nepůjde.

Tato karimatka obstála i na 60 centumetrech sněhu

Skvělá izolace

Jelikož dávám přednost jarním a podzimním měsícům, bylo při výběru třeba zvážit zejména teplotní určení. Za teplých letních večerů si člověk s tepelným komfortem nemusí dělat nějakou velkou hlavu. Věděla jsem, že v listopadu, kdy už ranní mrazíky jsou na denním pořádku, bude dobrá izolace nutností. Z tohoto důvodu jsem zvolila Therm-a-rest NeoAir XLite s  R – value 5,4. Tato zázračná číslice představuje ukazatel toho, do jakého období popřípadě teplot je daný produkt určený. Díky tomuto parametru skvěle obstála i na zimním přechodu hor, kdy jsem spala pod širákem na 60 centimetrech sněhu. 

R - Value neboli teplotní určení, zdroj: thermarest.com

Lehká a skladná

Dalším důležitým aspektem, který ovlivnil můj výběr, byla samozřejmě hmotnost. Několik posledních let se věnuji odlehčování své výbavy, díky čemuž tento parametr je pro mě skutečně důležitý. Dávno jsou pryč doby, kdy jsem se na víkend táhla s patnácti kily na zádech. Se svými 340 g rozhodně patří do skupiny nejlehčích karimatek, při zachování tepelného komfortu, které na trhu najdete. Navíc se dá sbalit do opravdu malého balíčku.

Dámská verze

Jelikož nepatřím mezi žádné velikány, zvolila jsem dámskou verzi, která je kratší než klasická regular varianta.  S délkou 168 cm a šířkou 51 cm je pro mě zcela dostačující. Kromě této zkrácené karimatky firma Therm-a-Rest vyrábí naopak také prodlouženou verzi, případně jen ,,torzo”, které volí zarytí minimalisté.

Neskutečné pohodlí

Po náročném dni v horách si člověk zaslouží kvalitní odpočinek. A nejen zaslouží, ale skutečně ho potřebuje. Není nic horšího než se další den před túrou probouzet rozlámaný a unavený. Výška karimatky Thermarest NeoAit XLite Women je 6,4 cm, což slibuje opravdu pohodlné spaní. Vyrovná nerovnosti země a vás nemusí trápit kdejaký výmol či prohlubeň.

Tři týdny na cestách

Doživotní záruka

Další výhodou je doživotní záruka, kterou firma Therm-a-Rest poskytuje.  Pokud se na karimatce projevila výrobní vada, byla ze strany firmy, co se mých zkušeností týče, řešena vždy prozákaznicky a došlo k výměně vadného kusu bez jakýchkoli okolků. Reklamaci můžete uplatnit v jakémkoliv obchodě, kde značku Therm-a-Rest prodávají. Tudíž i když jste na cestách v zahraničí.

Nevýhody

Jako každý výrobek má samozřejmě i nějaké ty nevýhody. Jelikož se jedná o nafukovací karimatku, musíte počítat s tím, že pokud se vám propíchne či nastane nějaký defekt ventilu, vyfouknutá karimatka ztratí zcela své izolační vlastnosti. Najednou se ocitnete prakticky na studené zemi. Součástí balení je samozřejmě lepení, ale není zrovna lehké případnou díru najít. Dále je třeba zmínit to, že nafukování zabere podstatně více času, než rozložení pěnové karimatky. U nových modelu je součástí balení vak, který vám tuto práci ulehčí. Při zkoušení na krámě mě také trochu odrazovalo šustění, které se ozývalo při každém otočení, ale během používání v terénu, jsem to již nikdy více nezaznamenala. 

Závěrem

To co mě přesvědčilo koupit si právě tuto karimatku byla skvělá izolace, pohodlnost, nízká hmotnost a sbalitelnost. Zejména na dlouhých trecích si užívám komfort, který mi poskytuje. Již si nedokážu představit spát 15 dní za sebou na pěnové karimatce nebo táhnout na zádech těžkou samonafukovačku. 

Předchozí

Kungsleden: Ammarnäs – Hemavan

Následující

Přechod Oravských a Kysuckých Beskyd

Sledovat mě můžete také na:

Jeden komentář

  • Liby

    Díky za další navnazení na koupi téhle “postele do terénu” :D. Nezapomenu na lednovou noc kdesi na Velebitu, na sněhu, kdy měl můj přítel tenhle žlutý skvost a já sou milovanou Klimitku (u které se R pohybuje hodně nízko). Svou nafukovačku jsem vytunila alumatkou a tyvekem. Když jsme jen tak seděli, tak jsem skučela, že studí a po přesednutí k přítelovi jsem začala tiše závidět. Krom toho, že je extra měkká, tak i izolační schopnosti má takové, jaké člověk čeká. Měla jsem jí půjčenou na zimní přechod a teď už se jen rozhoduji, zda si jí koupím teď nebo za týden 😀

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *