Batoh: Poslední co chybí do Velké trojky
Batoh je součástí takzvané Velké trojky (Big Three). Jak již jsem zmínila v předchozích článcích, jedná se o nejdůležitější, zároveň nejtěžší a pravděpodobně i nejdražší věci na vašem gear listu. Do této skupiny patří mimo batoh také spací systém (karimatka, spacák) a přístřešek. Co je třeba při výběru batohu zvážit, jaké existují varianty a na co si dát pozor? Další článek zaměřený na výběr vybavení je na světě.
Co brát při výběru v úvahu
- Objem neboli velikost
- Hmotnost
- Zádový systém
- Odolnost materiálu
- Odolnost vůči vodě
- Nosnost
- Kapsy a připevňovací popruhy
- Dámská nebo pánská verze
- Cena
Objem neboli velikost
Volba velikosti závisí zejména na dvou faktorech. Jak celkově objemné máte vybavení a na jak dlouho plánujete vyrazit. To bude mít vliv především na množství potřebného jídla. Nejlepší je kupovat batoh až když máte pořízené ostatní věci z Velké trojky a víte kolik místa zaberou. Důležité je také přibližně vědět kolik sníte jídla za jeden den. I zkušenosti zde hrají svoji roli. Čím zkušenější jste, tím budete vědět co skutečně potřebujete a nebudete s sebou tahat zbytečnosti. Není výjimkou, že nováček vyrazí na víkend se 70 litrovou krosnou a naopak někdo, kdo už má něco nachozeno nese batoh o objemu 35 litrů aniž by mu cokoli chybělo. Výběr velikosti batohu je tedy individuální záležitostí. Já osobně mám několik batohů o různých objemech. Na jednodenní túry si vystačím s 22 litrovým batůžkem, na víkend i v zimních měsících nosím 35+10 litrů a na pět a více dní, kdy s sebou táhnu i jídlo, volím krosnu s 60 litry. Poslední zmíněný má takzvaný roll top, díky kterému můžu regulovat velikost batohu podle potřeby. Zejména v návaznosti na úbytek jídla je to velmi šikovná vychytávka.
Hmotnost
Hmotnost při výběru hraje nezanedbatelnou roli. Souvisí především se zádovým systémem a s materiálem, ze kterého je batoh ušit. Čím je variabilnější a sofistikovanější zádový systém tím bude těžší. Co se týče materiálů tak opět platí, čím bytelnější a silnější tím vyšší váha. U ultra light materiálů bývá nízkou hmotnost vykoupena nižší odolností. Musíte dbát na to, kam batoh pokládáte a nehodit ho rovnou na hromadu kamení. Zpravidla UL batohy mají i nižší životnost než ty, šité z těžké silné tkaniny. Vždy si musíte rozhodnout co je pro vás důležitější, zda nízká váha nebo dlouhá životnost. Ve svém repertoáru mám zastoupené obě varianty. Bytelný batoh ACT lite 35+10 SL od firmy Deuter používám na víkendy, kdy mně váha 1 580 g zas až tak netrápí, a na delší přechody nosím UL batoh Granite Gear Crown2 s 1 100 g.
Zádový systém
Buď si můžete délku zad regulovat podle potřeby nebo ji batoh má pevně danou. V druhém případě si zpravidla při koupi vybíráte z různých velikostí, kdy jedna z nich bude přímo na vaší délku zad. Regulovatelný zádový systém je samozřejmě těžší než ten, který je dán na pevno. Při výběru konstantní délky zad musíte být důkladnější, jelikož s ní později již nic neuděláte. Je tedy třeba se správně změřit (při koupi přes internet) a následně poctivě vyzkoušet i se zátěží. Bederní pás musí být na správném místě (na kyčelní kosti) a ramenní popruhy se nesmí na nadzdvihávat. Existují batohy se zabudovanou síťovinou a rámem, který je lehce prohnutý a tím pádem v prostoru mezi batohem a vašimi zády lépe ventiluje vzduch. V případě, že vám batoh úplně nesedne, vás tento rám může tlačit. Dále se vám díky oblouku konstrukce zdeformuje hlavní komora a hůře se věci do batohu skládají. Navíc se vaše vybavení nachází dále od vašich zad a z tohoto důvodu působí těžší díky pozměněnému těžišti.
Odolnost materiálu a odolnost vůči vodě
Čím silnější materiál tím bude odolnější a jak bylo zmíněno již výše také těžší. Uvádí se číslicí s přidruženým písmenem D (např. 100D ). Čím vyšší číslovka před ním, tím, je materiál silnější. Batohy se vyrábí nejčastěji z nylonu (lehký), polyesteru (levný) nebo polyaminu (odolný). Některé batohy jsou vyrobeny z tkaniny opatřené DWR zátěrem, což je vodoodpudivá úprava. Neznamená to však, že jsou nepromokavé. Pro větší ochranu před deštěm lze použít pláštěnku vyrobenou přímo na batoh. Úplně na ni však nespoléhejte jelikož vaše věci při delším dešti také neochrání. Voda se vám stejně nakonec dostane přes záda batohu až k věcem uvnitř. Existují klasické pláštěnky s jakýmsi hrbem, kterou přehodíte přes sebe i přes batoh. Pokud však pláštěnku nenosíte, dá se mokrým věcem lehce zabránit. Stačí k tomu pevný pytel na odpadky (liner), který vložíte do hlavní kapsy batohu a do něj pak teprve vkládáte věci, které chcete mít v suchu. Pytel pořádně zarolujete a vlhkost se k vybavení jen tak nedostane i když vám promokne batoh skrz na skrz.
Nosnost
Nosnost je třeba řešit víceméně jen u UL batohů. Jelikož se u nich šetří na váze, někde se to musí projevit. Jednou z věcí je právě nosnost. Ověřte si, zda vám uváděná nosnost bude stačit. Neznamená to, že batoh více neunese, ale zbytečně ho namáháte, a může se to projevit nějakým defektem. Navíc, díky zádovému systému, který nebývá tak sofistikovaný, může být nošení batohu nekomfortní právě díky nadměrné zátěži.
Kapsy a připevňovací popruhy
Každému vyhovuje jiné rozložení kapes. Pro mě jsou podmínku pružné boční kapsy na pití, kapsy na bederním pásu, kam dávám foťák a telefon a velmi vítám velkou síťovou kapsu vně batohu, kam vkládám věci, které chci mít rychle k dispozici. Naopak nepotřebuji mít rozdělenou hlavní komoru. Co se týče popruhů, podmínkou jsou úchyty na trekové hole. Jelikož nemám pěnovou ale nafukovací karimatku, kterou vkládám do batohu i s přístřeškem, ostatní popruhy dá se říct nevyužívám.
Dámská nebo pánská verze
U některých batohů existuje jak pánská tak dámská varianta. Většinou se liší v délce zad, posazením ramenních popruhů a někdy i tvarem bederního pásu. Není samozřejmě vyloučené, že jako žena nemůžete mít batoh určený pro pány nebo naopak. Pokud jste menší a drobnější bude vám pravděpodobně sedět více dámská verze, pokud jste vysocí se širšími rameny sáhnete spíše po pánské variantě. Tak jako tak, jak bylo napsáno výše, je třeba batoh řádně vyzkoušet i se zátěží, abyste se mohli co nejlépe rozhodnout.
Podle čeho vybíráte vy? Co je pro vás důležité? Co by batoh měl bezpodmínečně mít? Nebo teprve nějaký sháníte a nevíte, podle čeho vybírat? Napište mi no komentářů…
Předchozí
CHKO Blanský les: Zimní přechod
Následující
Vařič aneb základ vaší outdoorové kuchyňské výbavy