Nenechávejme po sobě stopy aneb princip leave no trace
Leave no trace je téma, o kterém by se rozhodně mělo mluvit. A nejen mluvit, hlavně tento princip dodržovat. Jen málo co vám zkazí dovolenou tak jako odpadky poházené všude kolem. Občas se bohužel nestačím divit, co za sebou někteří lidé dokáží nechat. Každý by si z hor a přírody měl odnést zpět vše, co si tam přinesl.
Leave no trace
Pokud se chystáte na Pacific Crest Trail, tak tam se s termínem leave no trace setkáte velmi často. Nejen na stránkách PCTA. Měli bychom myslet na to, aby nikdo nepoznal, že jsme na daném místě byli. A samozřejmě nejen v USA, ale kamkoli přijedete. Českou Republiku nevyjímaje.
Odpadky nepatří do lesa ale do popelnice
Zdá se to zcela logické a přirozené, přesto čas od času narazím na odhozené papírky a odpad, který do přírody rozhodně nepatří. Přesto se zdá, že si čím dál tím víc lidí prázdné lahve a obaly od svačiny odnáší tam, odkud je přinesli. Což je jedině dobře.
Převážně pro holky
Jednu věc bych ale ráda vyzdvihla. Bohužel musím apelovat především na ženy. Jedná se o papírové kapesníky použité po záchodě, které se válí skoro všude, kde prochází větší množství lidí. Není to nic příjemného, když procházíte okolo takovýchto míst. Mnoho z nich si asi myslí, že se rychle rozloží, jelikož se jedná o papír. Avšak díky různým úpravám a bělení se pravděpodobně stane, že pozůstatek po jejich záchodě uvidí všichni ti, co danou turistickou sezónu kolem projdou. Není to nic co bychom chtěli. Co s tím? Zkuste to bez nich, zahrabte je nebo odneste v uzavíratelném sáčku na zip. Zdá se vám to nechutné? Mě naopak přijde nechutné vidět na frekventovaných místech za každým druhým stromem odhozené použité kapesníky a ne-li něco horšího…
Co si také odnést domů
Jen pár příkladů:
- Slupky od ovoce, které u nás neroste ( banán se rozkládá asi 5 měsíců, kůra z pomeranče 1 rok)
- Papír (rozklad 4 měsíce)
- Nedopalek od cigaret (rozklad přibližně 15 let)
- Plechovka (rozklad 15 let)
- Žvýkačka (rozklad až 50 let)
- PET lahev (rozklad 100 let)
- Dámské vložky (rozklad 250-400 let)
Když záchod není splachovací
Něco bylo již zmíněno výše, ale ráda bych ještě něco doplnila. Pokud se jedná o velkou potřebu, je třeba zvolit dostatečnou vzdálenost od cest, tábořišť a vodních zdrojů. Bohužel jsem byla svědkem toho, jak si někdo došel na záchod přímo u potoka, kde jsem předchozí den nabírala vodu na pití. Pokud používáte toaletní papír, zvolte raději ten recyklovaný. Rozkládá se mnohem lépe než papírové kapesníky či bělená varianta. Aby někdo náhodou nenarazil na náš výtvor, je třeba vyhloubit dostatečně hlubokou díru a do ní vše zahrabat. Prodávají se i cestovní lopatičky, které váží jen pár gramů (The Tent Lab Deuce Backpacking Trowel). Opět se jedná o zcela přirozenou věc, ale zkušenosti mě nutí, to zde zmínit.
Hygiena
O té se zmíním pouze krátce. Pokud je to možné používejte biologicky rozložitelné varianty. Nezanechávají v přírodě žádné nežádoucí stopy. Vyhněte se také koupání či praní v místech, kde by si pod vámi mohl někdo nabírat vodu na pití. To se samozřejmě týká převážně míst, kde se vyskytuje více lidí, např. na mnohokrát zmiňované PCT.
Jako by tam žádné tábořiště nebylo
V případě, že tábořím nebo bivakuji v přírodě snažím se ráno při odchodu zanechat za sebou pouze slehlou trávu. Nic víc. Jestliže chceme aby bylo stanování (v některých zemích) nebo bivakování (v ČR) nadále povolené, je třeba se podle toho chovat. Nenechávat po sobě stopy. Leave no trace.
Jako by tam žádné ohniště nebylo
Pokud si v přírodě rozdělávám oheň, snažím se ho následně co nejlépe zamaskovat, aby jednoduše nikdo nepoznal, že jsem ho tam rozdělala. Nejdůležitější je však především oheň a uhlíky uhasit dostatečným množstvím vody. Nejeden lesní požár vznikl díky špatnému uhašení zbytků po táboráku. Bohužel se to stalo málem i mně s kamarádkou. Nezkontrolovaly jsem si podloží a ráno jsme se divily, že naše včerejší ohniště stále doutná. Žhnoucí jehličí jsem musely prolít nejméně 20 litry vody.
Začněme každý u sebe.
Umožněme těm, co jdou za námi, stejný zážitek z nepoškozené přírody,
jaký jsme měli my.
Děkuji všem, kterým není pravidlo leave no trace cizí a snaží se zanechávat za sebou jen minimální stopy.
Také žasnete nad tím, co všechno dokáži lidi vyhodit v přírodě? Chce se vám skoro brečet, když kolem cest vidíte neuvěřitelné množství použitých papírových kapesníčků? Napište mi váš názor na tuto problematiku dolů do komentářů…
Předchozí
Instantní ovesná kaše: Jak si ji připravit doma
Následující
Jak si doma udělat sušené maso nebo-li jerky
6 komentáře
Víc takových lidí
Kéž by tohle pravidlo respektovalo víc lidí, zejména rodičů s malými dětmi. Nevím, zda je to jejich nepozorností k tomu, že děti něco zahazují nebo je prostě nevedou (a nebo jsem naivní a předpokládám, že tohle by dospělý člověk neudělal), ale už tolikrát jsem podél cest viděla zahozené obaly od dětských pitíček, přesnídávek, bonbonů, sušenek…dokonce i použité vlhčené ubrousky nebo plenky. Rozum mi to nebere. Jít po vytížené turistické trase je někdy hnus.
Papírové kapesníky jsou kapitola sama pro sebe. Stačí vyšlápnout na naši jihočeskou Kleť a téhle “ozdobě” se podél cest bohužel nedá vyhnout. Tery skvělý článek!
Podepisuji se pod to
Terko, díky moc za tento článek. Moc si přeji, aby si alespoň jeden člověk něco uvědomil. Jelikož v přírodě trávím víc než dost času, tak se mi z toho bordelu kolem chce brečet. Když jdu pěšky, tak mám po ruce sáček a sbírám odpadky po ostatních. Ale to není řešení. Je to pro můj dobrý pocit. Ale bohužel když jdu za měsíc na totéž místo, tak je tam bordel zas. Kdyby tak ruka upadla těm, co to tam nechávají (kolik bezrukých by chodilo po světě?).
Když už potřebuji kapesníček, tak ho poctivě i s tím dalším prostě zahrabu. Stačí si vyhrábnout díru, trefit se a pak jí botou zahrnout. Nikdo pak nemusí koukat na můj výtvor další rok. Není nic nechutnějšího než strom obestlaný kapesníčky!
Taky jsem slyšela názor proč v lese nejsou odpadky.. No protože kolem nich je vždy bordel (viz. městské parky, kde se ovšem uklízí) a do lesa prostě zaměstanci obcí a měst uklízet nechodí. Myslím, že obal od sušenky, pití, piva prostě není tak nechutný, aby ho člověk nemohl odnést do odpadkového koše. No fakt, slyšela jsem, že je nechutné nosit obaly v batohu..zajímavé, když ještě před chvílí z toho obalu něco konzumovali. Lidi jsou opravdu deme*ti.
A s tím ohněm. Tam je třeba opravu myslet dopředu a dívat se kde člověk rozdělává. A když už to po*ere, tak to napravit sám a nečekat na zprávy o požáru.
LEAVE NO TRACE 🙂
Martina
Já si teda nejsem schopná zatím představit, že bych se neutírala po vykonání potřeby. Ale veškeré utírací prostředky si zabalím do ziplocku s sebou a vyhodím do koše když potkám civilizaci. Žádné kapesníčky ani toaleťák nezahrabávám. Pro někoho možná nechutné, nosit si sebou použitý kapesníček několik dní, ale i to za ten pocit, že jsem neudělala nepořádek, stojí.
Tereza - admin
Skvělý komentář 🙂 Jsem ráda, že to vidíš stejně. Dostává mě skutečně do varu, když vidím ty nechutné hromádky kapesníků u cesty a samozřejmě nejen tam. A uvidí je bohužel i ti, co stejnou cestou půjdou za pár měsíců. No, na mech jsem ještě nepřešla, ale i tak se snažím pravidlo ,,leave no trace” dodržovat za každé situace. Jen by bylo skvělé, kdyby nás bylo trochu víc…
Bára
Dobrý den, čtu Váš blog a chci se na něco zeptat. Ženské téma..
Chystáme se na PCT a já pořád dumám, jak vyřeším ženské dny. Všimla jsem si ve Vašem seznamu kalíšku. Ráda bych se zeptala na nějaké detaily. Nevím zda tady ve veřejném komentáři? Myslím, ale že i tahle otázka je z pohledu leave no treace důležitá..
Kalíšek se mi zdá jako dobrá varianta, ale pořád řeším spotřebu cenné vody..při jeho použití.
Předem děkuji za odpověď
Tereza
Ahoj Barčo,
vyzkoušela jsem na PCT všechny tři varianty a nejlépe z toho vyšel skutečně kalíšek. Je velice otravné stále si hlídat, kdy má perioda přijít a mít na to potřebné hygienické záležitosti. Kalíšek máš jednoduše pořád s sebou a nerozhazí tě, když měsíčky přijdou o týden dřív než měly. To se snadno může stát, jelikož tělo se může chovat trocha jinak, než normálně. Dále nemusíš tahat použité vložky či tampóny několik dní, než se dostaneš k možnosti, je někde vyhodil. Spotřeba vody není tak markantní, jak by se mohla zdát.
Když bych měla jít PCT znova, volila bych stejně i když jsem si občas musels brát o trochu více vody.
Doufám, že jsem ti odpověděla na vše, co tě ohledně tohoto tématu zajímalo.
Když tě bude zajímat cokoliv dalšího ohledně PCT, klidně se na mě obrať.
Tereza